esmaspäev, 20. jaanuar 2014

Lake Grace ... Viljamäed ja mitte just piimejõed ehk iga algus on raske

Suutsin end esimesel hommikul suuri vaevu ärkama sundida. Telefoni ekraanilt kaetud kellaaeg näitas alles öötunde. Pole just argine ärgata pool viis hommikul. Tegelikult ei kutsuks ma seda isegi mitte hommikuks vaid veel suisa ööks. Raskust lisasid ka eilsel õhtul ärajoodud õlled. Avasin toaukse, et jalutada mõnekümne meetri kaugusel õuel asuvasse sanblokki. Oi kui halb mõte oli see ette võtta pelgalt särgi väel. Vägagi harjumatult jahe ilm kargas kraesse marutuulega. Mis halba unenäkku ma sattunud küll olen. Läbi raskuste suutsin end vahetult kella viieks minekuvalmis seada. Uniste nägudega kogunes seal karavanipargis kokku ligi kümmekond sama särki kanvat meest. Kiire enesetutvustuse järel suundusime autokolonnina juba eelmisest päevast tuttava vana bossi maja ette. Astusime Julien'iga teiste järel kohmetult sisse ja seadsime end sarnaselt teistele suurde elutuppa istuma. Kellele kohvi ja kellele teed? See oli nüüd küll maru mõnus. Lõpuks kogunes sinna pea paarkümmend meest ja see hommikune kohvipaus kestis ligi pool tundi. Uskumatu, aga see kuulus tööaja sisse.

Peale seda ühist ärkamist seadsime end töömasinatesse ja suure ühise meeskonnana valmistuti teekonnaks Hüden'i vilja ladustamiskeskusesse. Ben säras rõõmust kui sai teada, et me just sinna sõidame. Arusaamatult vaatasin talle otsa, et mida paganat sa nii vara hommikul särad siin. Hüden mees, Hüden asub pooleteist tunnise autosõidu kaugusel, mis põhimõtteliselt tähendas seda, et kui sa autojuhtimisega tegelema ei pidanud, siis võisid hambad laiali püha und põõnata, mis ka sulle palgana kinni makstakse. Seejärel hakkas Ben järjest nimetama kõikide linnakeste nimesid, kus meie teenindatavad ladustuskeskused asusid ja tõi iga ühe juures välja kui palju sinna maad on ja kui palju magada saab. Ei minul neist sel hetkel midagi meelde jäänud, kuid kurta nagu ka millegi üle ei olnud … no ilm oli ikka veel paganama jahe. Lisandunud uneajast rohkem tundsin seetõttu vast rõõmu sellest, et olin vormisärgi alla veel ühe särgi ja vana pusa sokutanud. Veel ligi tund tiirutasime väikese Lake Grace'i vahel ringi ja korjasime erinevatelt platsidelt ja ladudest vajaminevaid tööriistu ja masinaid kokku. Ben jälle säras, juba viiskümmend dollarit teenitud. Naljakas kuidas ta osakab alati igal hetkel raha lugeda. Muigasin ja suikusin veoki tagaistmel unele.

Kuid minu uni katkestati juba 45 minuti pärast. Ja me ei olnud üldse mitte Hüden'is, vaid olime hoopis teises suunas sõitnud. Sihtkohaks linnakene nimega Dumbleüung. Käsukorras aeti meid masinatest välja. Ilm oli ikka veel külm ja mina segaduses, sest polnud mul õrna aimugi, mida paganat ma nüüd tegema pean. Sest tundus, et keegi ei võta vaevaks meid asjaga kurssi viia. Kõik siblisid seal edasi-tagasi ja tundsin end vägagi võõrkehana. Püüdsime Julien'iga vaid teistelt jalust ära saada. Kuna Ben ja Julien liikusid ühe grupiga ühele poole suurt viljakuhja, hoidsin end eilse tuttava Kevini lähedale. Püüdsin tema õpetuste kohaselt matkida kõike seda, mida tema ees tegi.Mingil hetkel avastasin, et olime suure viljakuhja otsas ja seadsime kiirklamberid üle kuhja tõmmatud katte serva külge kinnitada, et see siis üle katmata viljakuhja sirgeks tõmmata. Noo ei tundunud teoorias nagu midagi väga rasket. Istusime siis kõik ühtlaste vahemaade tagant kuhja otsas, katte sikutamiseks klamber katte serva külge kinnitatud ja ootasime lähet. Ja siis juba keegi karjus let's go ja kõik kui üks mees liikuma hakkasid. Esimene samm katmata viljal … ehmatasin kui jalg põlvini sisse vajus, koperdasin, järgmine samm sama … pagan kui raske on vilja sees kõndida. Tundsin kuidas olen aeglasem kui kogu ülejäänud rivi. Põhimõtteliselt tegelesid teised katte tõmbamisega, mina hoidsin oma klambrist pigem moe pärast kinni ja püüdsin kogu jõudu kokku võttes tempos püsida ja mitte kukkuda. Kukkumine tähendanuks seda, et teised sinust lihtsalt katte üle tõmbavad ja siis vaata ise kuidas sa end sealt välja kaevad. Mingi ime läbi mul õnnestus lõpuni vastu pidada. Ebainimlikust pingutusest veremaitse suus. Kuidas see küll nii raske saab olla, ma ei ole juu nii äpu. Igatahes olid silmad-suu ning saapad ääreni viljateri täis. Esimese asjana kuhja otsast alla saades võtsin saapad jalast ning kallasin sealt kamaluga vilja välja. Millegipärast meenus selle saabastetühjendamisega ajalootunnist suur Ukraina näljahäda, kus sellise koguse eest, mis minu saabastest välja tuli, oleks kindlasti mahalaskmisele saadetud. Aga see pole koht selle heietamiseks. Igatahes oli järgmine kuhi juba oluliselt lihtsam. Olin vast viljaskõndimise raskust alahinnanud ning esimene koperdamine lõi mu lihtsalt rivist välja.

Peale paarikümne meetri pikkuse katte sirutõmbamist kinnitati katte servad seinte külge, mille sees kogu see viljakuhi oli, et tuul kogu seda jama lendu ei viiks. Viljakuhjad ise olid mõnikümmend meetrit laiad ja kuni 350 meetrit pikad. Kuna kuhi kasvas pikkupidi vastavalt sellele kuidas vilja saabus, siis polnud kuidagi võimalik lihtsalt kätte võtta ja kogu kuhi korraga katta. Põhimõtteliselt sai igal objektil tõmmata kolm-nelikümmend meetrit katet ja siis tuli õmmelda uued kuni kahekümnemeerised katted eelmise külge, et järgmine kord, kui kuhi juba selle võrra edasi liikunud, need sirgu tõmmata. Selline meie töö põhimõtteliselt oligi.

Lisaks kuulus meie ülesannete hulka ka aegajalt nende seinte ehitamine, kuhu vili kuhjas sisse kallati. Esimese päevateisel poolel me sellega tegelesimegi. Midagi keerulist siin polnud. Seinte külgtoed ritta ja plekklehed nende külge kruvida. Ainult et päevad venisid vahest maru pikaks. Esimestel päevadel saabus tööpäeva lõpp alles kell üheksa õhtul kui lõpuks koju tagasi jõudsime, et siis järgmisel päeval taas kell 5 hommikul tööpäeva alustada. See vist oligi kõige paganama pikem töönädal oma 95 töötunniga. Tagantjärele mõeldes ikka päris ulme, kuid polnud seal nii väga rasket midagi. Kui on raske, mõtle rahast, see aitab siin alati. Puhkepäev anti keskmiselt iga kahe nädala tagant, kuid ega siin midagi väga muud teha polnudki kui tööd. Pigem oli see varajane ärkamine vaimselt rohkem kurnavam kui töö ise füüsiliselt. Suure osa tööajast moodustas ka objektilt objektile sõitmine, mis andis puhkust. Teenindasime oma meeskonnaga suuremat ala kui meie väike kauge kodumaa.


Aga see oli alles hooaja algus ja vilja ladustusplatsidele saabus suhteliselt aeglases tempos. Teadsin, et detsembri keskel pidi saabuma hooaja tipp ning selleks ajaks saabub juurde mehi ja kogu see suur seltskond pekstakse laiali viieks meeskonnaks, millest kaks komandeeritakse teistesse linnadesse. Jäin oma saatust ootama.






Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar